İçeriğe geç

Mekanik ve Elektrik Proje Çizimi

Mekanik proje çizimi, yapı işlerine bağlı olarak hizmet vermektedir. Bina yapım aşamasında bulunan; soğutma, ısıtma, bina havalandırması, pis su tahliyesi gibi çalışmaların yer aldığı mekanik proje aşamaları, makine mühendisi ile birlikte yürütülmektedir. Makine mühendisliğine bağlı olarak geliştirilen mekanik proje çizimleri, yapı işleri ile birlikte sürdürülmektedir.

Mekanik tesisat proje çizimimde mimar, makine mühendisi ile birlikte; binadaki yapı işleri çözümlemek için çalışır. Binada yer alan tesisat, klima gibi teknik detayların hangi odalarda, hangi ölçülerde olması gerektiğine karar verilir. Çizimi gerçekleştirilen her proje daha sonra devlet kuruluşlarının onayına sunulmaktadır.

Bir binanın projelendirme adımlarından biri olan mekanik proje, insan yaşamını temel alan düzenlemelerden oluşur. Bundan dolayı önemli bir başlıktır. Mekanik proje çizimi ve mekanik proje danışmanlığı alanında alacağınız hizmet, birey yaşamı için önem arz ettiğinden profesyonel hizmet veren firmalara danışmalısınız.

Mimari Proje

Yeni bir ev sahibi olmak herkesin hayalidir. Bu hayali gerçekleştirmek için izleyebileceğiniz iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri inşa edilmiş ve oturuma hazır bir ev satın almak iken diğer yöntem ise kendi arsanıza hayalinizdeki evi inşa ettirmektir. İnşası tamamlanmış bir ev satın almayı tercih ettiğinizde evinizin mimari proje, mimari plan ve tesisat planları ile ilginiz olmayacaktır. Ancak yeni bir ev inşa ettirecekseniz bu terimler ile tanışmak durumunda kalacaksınız. Sahip olmayı hayal ettiğiniz evin mimari projesi, mimari plan ve tesisat planları hayatınızın daha kolay ve daha konforlu olmasını sağlayan temelidir. Profesyonel bir mimar ve mühendis grubu ile çalışarak bu konuları eksiksiz ve kusursuz olarak tamamlayabilirsiniz. Mimari plan, mimari proje aynı zamanda yapı ruhsatı içinde tamamlamanız gereken konulardır.

Bir arsa satın alarak bu arsaya dilediğince bir ev yaptırma akımı giderek yaygınlaşan bir akım haline gelmiştir. Bu akım ile birlikte mimari proje, plan, tesisat projesi, revize proje gibi teknik terimleri de eskiye nazaran çok daha sık duyar hale geldik. Eskiden ev sahibi olmak isteyenlerin çoğu tüm izinleri alınmış, inşaatı tamamlanmış, oturmaya ve yaşamaya hazır evler satın alırken günümüz koşullarında ev sahibi olmanın farklı birçok yolu ve yöntemi var. Şehir merkezinden kaçmak isteyenler ya da emeklilik zamanları, tatil günleri için huzur dolu bir kır evine sahip olma hayalleri kuranlar için en ideal seçenek bir arsa satın almak ve zevkinize göre bir ev inşa ettirmektir. Çoğu zaman ekonomik ve pratik bir seçenek olarak tercih edilen bu yöntem ile belirlediğiniz bölgeden bir arsa alıp kendi evinizi belirlemiş olduğunuz bütçe çerçevesinde istek ve ihtiyaçlarınızı maksimum düzeyde karşılayacak özelliklere sahip olarak yaptırabiliyorsunuz. Bu yöntem ile ev inşa ettirmek istediğinizde profesyonel mimar ve mühendislerle çalışmak size maliyet ev zaman avantajı sağlayacaktır.